טלי נווה

Tali Naveh

Socail Supporter

Schneider Center for Children Medicine -Petah Tikvah
052-6662096
tali@www.hayim.org

בוגרת תואר שני במגמת יישוב סכסוכים וגישור באוניברסיטת תל אביב. הגיעה לתפקידה כתומכת רווחה לאחר מספר שנות ניסיון בתחום הטיפול בילדים עם צרכים מיוחדים.

כל יום נפתח בסבב “בוקר טוב” למזכירות, לצוות הרופאים, לאחיות המחלקה, לצוות החינוכי, לעו”סיות וכמובן – לילדים המאושפזים ולבני משפחותיהם. כך, באופן טבעי נוצר צורך להשיב חיוך, והיום נפתח בגישה חיובית יותר. האווירה במחלקה האונקולוגית בבית החולים “דנה” רגועה וחמימה מאוד, דבר המשרה תחושה של ביתיות ומשפחתיות.

הנוכחות היום יומית במחלקה תורמת רבות ליצירת קשר רציף עם הילדים החולים ובני משפחותיהם, וכן עם הצוות המקצועי המספק לי מידע עדכני באשר למצב הילדים המטופלים במחלקה.

המפגש הראשוני עם הילדים המטופלים ומשפחותיהם מתקיים בשיתוף עם העו”ס המטפלת אשר מציגה בפני המשפחה את אפשרויות התמיכה העומדות בפניה במהלך הטיפולים. לאחר מכן אני משוחחת עם המשפחה , מתעדכנת במצבו של הילד ומביעה את תמיכתי הרבה בהם. במשך הימים הקשר עם המשפחות הופך לקרוב ואישי יותר. במהלך שיחת ההיכרות הראשונית עם משפחה חדשה, אני מסבירה שנוכחותי במחלקה היא עבורם ולמענם. כנציגת עמותת “חיים”, אני תורמת לרווחתם באופנים שונים, החל מחלוקת מתנות והפתעות, מתן כתף ואוזן קשבת בשעות משבר ומצוקה, חגיגת ימי הולדת, ארגון מפגש עם אמן אהוב על הילד, וכלה במתן סיוע כלכלי בהתאם למצבה של המשפחה ובתיאום עם העו”ס המטפלת.

כל יום במחלקה שונה מהיום שקדם לו, בהתאם לצרכי הילדים המאושפזים במחלקה ולאלו המגיעים לקבלת טיפול יומי. לדוגמה, אני מתכננת להיכנס לילד רק לחמש דקות ויוצאת מהחדר כעבור שעה, כמובן לאחר שקיבלתי עדכון מפורט מהילד ומההורה על כל מה שעבר עליהם במהלך הלילה. המשפחות מרגישות חופשיות לשתף אותי הן בשמחתן הן בכאבן, וכך הקשר ביני לבין המשפחה מתהדק.

היום גדוש במעשים שמטרתם להעלות חיוך רחב על שפתיו של הילד, וזאת למרות הדקירות וכל הפרוצדורות הלא נעימות שהילד חווה במהלך הטיפול. צרכי הילד ומשפחתו הינם הדבר היחידי שעומד לנגד עיניי. במהלך היום אני מנסה לאתר את צרכי הילד, ולפעול מיד להגשמת משאלתו. בנוסף לפעילויות שמתקיימות בתוך המחלקה (סדנאות שוקולד, בצק סוכר, חלוקת מתנות והפתעות), יש פעילויות שמתקיימות מחוץ למחלקה כגון ימי כיף בחוות סוסים, שייט ביאכטה, ביקור בחברת החשמל, טיסות בשמי הארץ וכדומה. בנוסף, יש פעילויות ארציות שמטרתן ליצור מפגש בין משפחות שונות המרוחקות זו מזו מבחינה גאוגרפית אך עוברות חוויות דומות.

זהו תפקיד מאתגר מאוד, רבגוני וייחודי, אשר מוליך אותי למקומות מפתיעים בכל יום מחדש. עצם הנתינה גורמת לי לסיפוק יום יומי הממלא את המצברים לקראת יום המחרת. העשייה המתמדת מאפשרת לי תחושה של הגשמה ותפיסת חיים נכונה יותר.